0

2Kadınların üreme sistem mekanizması olan vajina, rahim veya uterus, fallop tüpleriyle birlikte yumurtalıklardan oluşmaktadır. Bu mekanizmanın bir parçası olan yumurtalıklar, fallop tüplerinin hemen alt kısmında birer adet olmak üzere yerleşmiştir. Yumurtalıkların hemen hemen her ay düzenli olarak bir yumurta üretmesi beklenmektedir. İnfertelite durumu olup olmadığı kadınlar üzerinde yer alan cinsiyet hormonları olan östrojen ve progestronu da üreterek adet döngüsünün kontrol edebilmesini sağlamaktadır. Yumurtalık bölgesinde oluşabilecek en kötü hastalık ise kanser olma riskidir. Yumurtalık kanserini tetikleyici çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler arasında diğer kanser türlerinde olduğu gibi genetiklik önem arz eder. Buna ek olarak ekleyebileceğimiz; kilo, yaş, hormon tedavisi gören kişiler, infertelite ve endometriyozis gibi etmenler yumurtalık kanseri oluşumunda önemli rol oynamaktadır.

YUMURTALIK KANSERİNİ ERKEN TEŞHİS ETMEK NASIL OLUR?

Yumurtalık kanser teşhisini belirleyebilmek için aşağıda bulunan 7 farklı başlık adı altından erken teşhis edebilir ve erken tedavi yöntemi ile direk olarak sonuçlara varabilme imkanları vardır.

  • Karın bölgesinde doygunluk hissiyatı,
  • Kasın bölgelerinde oluşan ağrılar,
  • Hazımsızlıklar,
  • Kabızlık,
  • Sık idrara çıkmak,
  • Kilo kaybı
  • Vajinal kanamalar

Karın bölgesinde oluşan doygunluk hissi, kanserin başlangıç evresinde gözükmeyebilir. Bu gibi durumlar geç kalınma sonucu kansere yakalanmış olunabilmektedir.

Kasık bölgesinde oluşan ağrılar, yumurtalıkların gelişmeye başladığı dönemlerde sıkça yaşanabilmektedir.

Sindirim sorunu ile tetiklenene yumurtalık kanserine ilişkin gazi, şişkinlik mide bulantıları gibi sebepler neden olabilmektedir.

Yumurtalık kanserini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi tuvalet alışkanlıkları üzerinde yapılan sürekli değişimler. Uzun süreli kabızlık sorunu yaşayan bayanların kanser olma riski yüksektir.

Kasık bölgelerinde hissedilen şişkinlik ile sıkça çıkılan idrar isteği, yumurtalık kanseri hastalarının en çok şikâyet ettiği problemler içerisinde yer almaktadır.

Sindirim ve boşaltım sistemlerinde yer alan problemlerin beraberinde getirmiş olduğu yumurtalık kanseri iştah kaybına yol açabilmektedir. Bu sayede hızlı bir şekilde kilo vermek yumurtalık kanserine yakalanmış olma olasılığını arttırabilmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin ilerleyen dönemlerinde görülen vajinal kanamaların fark edildiği zaman vakit kaybetmeksizin acil olarak doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Üveit Hastalığı Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir