0

Üveit iltihaplı göz rahatsızlığıdır. Yuvarlak küre formunda olan gözün beyaz kısmı sklera, görmenin gerçekleştiği kısım retina ve göz damarlarını barındıran orta kısım ise uvea olarak adlandırılır. Uveada görülen ve çeşitlilik arz eden iltihaplanmalar üveit olarak adlandırılır. Gözün arka kısmında da oluşan gizli formları vardır.

 

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan bu rahatsızlık tedavisi olan, erken teşhisin önemli olduğu, meydana geliş sebebi çoğu vakalarda tam net olarak çözülemeyen, zamanında teşhis ve tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına ve kalıcı görme kaybına yol açabilen bir rahatsızlıktır.

 

Üveitin Belirtileri ve Nedenleri

 

Gözde kızarıklık, görme kaybı, göz kenarlarında ağrı, gözde aşırı yaşlanma ve ışığa karşı hassasiyet üveit hastalığının en önemli belirtilerindendir. Bildirilen belirtilerin gözlenmesi durumunda acilen ilgili sağlık mercilerine müracaat edilmeli ve gerekli müdahale yapılmalıdır.

 

Üveit hastalığına birçok durumun sebep olabileceği bilinir. Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, mantarlar, virüsler, parazitler, romatizmal rahatsızlıklar, Behçet ve sedef hastalıkları üveit göz iltihabına neden olabilir. Teşhis konan hastaların tümüne hastalığın sebebi kesin olarak bildirilememektedir, Göz doktorunun müdahale ettiği hastaya, romatolog ve iç hastalıkları uzmanlarının da işbirliği ile hastalığın sebebini bulmak amaçlı müdahaleleri gerekmektedir, Böylelikle hastalığın nedeni bulunup tedavi edilerek tekrar nüksetmesinin önüne geçilmek istenir.

 

Üveit Hastalığının Tedavisi

 

Tedavisi mevcut olan üveit hastalığında kişiye özel müdahale gerekmektedir. İltihaplı bölgenin uvea bölümünde hangi kısımları ne kadar kapsadığı tedavi şeklini etkilediği için, her hastanın muayene sonucun da fizibilite raporu çıkarılır ona göre tedavi yöntemi belirlenir. Tekli ya da hastalığın ilerlemiştik durumuna göre çoklu ilaç tedavisi uygulanır. Çok nadir görülen iyice ilerlemiş vakalarda cerrahi işlemde uygulanabilir.

 

 

Üveit Hastalığına Tanı Koymanın Önemi

 

Hastalık ne süreçte olursa olsun acil tanı koyulup tedavi uygulanması gerekir. Aksi takdirde gözde şekilsel bozukluklar, kalıcı görme kaybı, katarakt ve göz tansiyonunun yüksekliği gibi durumlar ortaya çıkabilir.

 

İlaç tedavileri ile çözüme kavuşturulan bu hastalıkta iyileşme süreci ve sonrası da önem arz eder. Belli aralıklarla kontrollerin devam etmesi hastalığın tekrardan nüksettiğinde erken müdahale etmeye imkan sağlar. Bu süreçte hasta kendinde beliren farklı hastalıkları da doktoruyla paylaşmalıdır. Göz doktoru ile irtibatta kalmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Mutlu Bir Yaşama Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir