0

Çatlak topuklar ayak bakımının en önemli parçasıdır. Topuk çatlaması bayanlar için görsel bir problemin yanında ağrılı bir cilt sorunudur. Topuk çatlaması şeker hastaları başta olmak üzere fazla kilolu insanlarda ve gün boyu ayakta kalan insanlarda daha sıklıkla görülebilmektedir. Bunlarla birlikte iklim koşulları, mineral eksikliği, susuz kalma, ayak bakımının ihmal edilmesi, düzenli olarak nemlendirilmemesi topuk çatlamasının nedenleridir.

Ayaklar vücudun diğer kısımlarına göre çevre ile daha fazla etkileşimde oldukları için enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Özellikle topuklar çatlamış ise enfeksiyon riskini daha da arttırmaktadır. Sağlıklı bireylerde topuk çatlaması ciddi problemler oluşturmazken kronik hastalığı olanlar, dolaşım bozukluğu olanlar da ve şeker hastalığı bulunanlarda enfeksiyon riskini arttırmakla birlikte ciddi problemlere neden olabilmektedir. Topuk çatlamasının ve ayak bakımının en etkili yöntemleri arasında düzenli olarak cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi topuk çatlaması gibi bir sorunla karşılaşma oranını en aza indirirken kurumuş ve çatlamaya eğilimli ayaklar için kesin bir çözüm olacaktır.

Ayak bakımı ve topuk çatlaması için bitkisel yöntemler uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Şimdi sizler için topuk çatlaması ve ayak bakımı için bitkisel bir bakım örneği;

Büyük bir kovanın içerisine bir litre ılık su koyun. Suyun içerisine bir fincan da bal ilave ederek bal eriyene kadar iyice karıştırın. Bunun yanında bir kasenin içerisine 1 çay kaşığı petrol jelini koyun ve bir tane limonun suyunu kaseye ekleyin. Daha sonra bu karışımı kovaya ilave ederek iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu kovanın içerisinde 15-20 dakika kadar bekletin. Bu karışım ayaklarınızın nemlenmesini ve topuk çatlamasını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı kovadan çıkarınca nemlendirici ayak kremi ile ayaklarınıza ovarak masaj yapın. Bu yöntem ile topuk çatlaklarından en kısa sürede kurtulabilirsiniz ve ayak bakımınıza tamamlayabilirsiniz.

Topuk çatlamasını yok etmek için diğer bir çözüm ise ilk olarak ayaklarınızı güzelce bol su ile yıkayın ve kurulayın. Yatmadan önce ayak kreminizi ayaklarınıza özellikle topuklarınıza bol miktarda krem sürerek dairesel hareketlerle masaj yaparak ovun. Ayaklarınıza ince bir çorap giyin bu yöntem cildin nefes almasını sağlarken topuklarınızda biriken ölü deriyi engellemiş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Patates Diyeti Nasıl Zayıflatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir