0

 

 

11 ayın sultanı dediğimiz Ramazan ayında nasıl beslenilmeli, nelere dikkat edilmeli hep ayın başında gündeme gelen konumuzdur. Hali hazırda diyet yapanların kafasında birer soru işareti oluşturur Ramazan ayı. Hem diyet yapanların hem de sağlıklı beslenmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken birkaç noktayı sizler için hazırladık.

 

SAHUR YAPMAYA ÖZEN GÖSTERMEK

 

Ramazan ayında oruç tutan kişiler yaklaşık 16 saat bir şey yemezler ve içmezler durum böyle olunca almamız gereken enerjiyi kalan 8 saate dengeli bir şekilde yerleştirmemiz gerekiyor ve bu noktada sahur yapmak önemli. Sahur yaparken kızartmalar ve hamur işleri tüketmemeniz daha rahat bir sindirim yapmanızı sağlayacaktır.

 

DOĞRU BESİNLER SEÇMEK

 

olabildiğince paketli gıdalardan, kızarmış yiyeceklerden, hamur işlerinden, fast food tarzı besinlerden, gazlı içeceklerden, şerbetli tatlılardan uzak durmalıyız. Unsuz ve kremasız çorbalar, sossuz veya kontrollü bir şekilde sos eklenmiş salatalarımız, ızgara tavuk- et türlerimiz ve zeytinyağlı sebze yemekleri ile doğru besinlere masamızda yer verebiliriz. Beyaz undan yapılan pide ve ekmeklerin yerine tam buğday unundan yapılmış ekmekleri seçmeniz veya kendi evinizde yapmanız daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Yemekten en az 1,5-2 saat sonrasında meyve tüketmeyi unutmamalıyız.

 

TATLI TÜKETİMİ

 

Bol şerbetli tulum tatlısı, baklava, şöbiyet ve daha pek çok şerbetli tatlı çoğu insanın göz bebeği olsa da özellikle ramazan ayında bunları tüketmek kan şekerinizi çok hızlı şekilde yükseltecektir. Bunlar yerine sütlü tatlıları, kompostoları tercih etmeniz vücudunuz için daha iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca tatlılarınızı kendiniz yapmanız ve bal ile tatlandırmanız zayıflama dönemindeki bireyler için avantaj olacaktır. Ramazan ayının baş tacı olan güllaç tatlısını hurma veya bal ile hazırlayıp meyveler ile süslemek görsel bir şölen hazırlarken kan şekerinizin de hızlı yükselmesini engelleyecektir.

 

SU TÜKETİMİ

 

İftarınızı açmadan önce yavaşca içerek başlayacağınız bir iki bardak suyu yemekten 1,5 saat sonra içmeye devam ederek yaklaşık 2-2,5 litreye tamamlamak vücudunuzun ihtiyacı olan suyu sağlayacaktır. Özellikle yaz aylarında tutulan oruçlarda su tüketimine dikkat etmek susuz kalan vücudumuz için oldukça önemli bir noktadır. İftardan sonra çay kahve tüketimine dikkat edip su tüketimini unutmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Patates Diyeti Nasıl Zayıflatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir