0

Protez dişlerinizi uzun ömürlü olması ve sorun çıkarması için doğal dişlerinize gösterdiğiniz bakım ve özeni onlara da göstermeniz gerekiyor. Diş protezlerinizi bakımını yaptırmak pek çok ağız ve diş hastalıklarınızı önlemek açısından son derece önemli olmaktadır. Eğer diş bakımı ve hijyenine dikkat etmezseniz zamanla protez aralarına biriken kalıntılar bakterilere neden olarak çürük, ağız kokusu, dişeti çekilmesi gibi ağız ve diş sorunlarına neden olacaktır.

 

 Protez Diş Bakımı ve Tavsiyeler

 

  • Eğer sabit protez diş kullanıyorsanız doğal düşlerinizi gibi sabah ve akşam yatmadan önce olacak şekilde günde iki kere fırçalamanız gerekiyor.
  • Boş dişlerin yerine doldurulan gövde bölümlerini temizlemek amacı ile ara yüz fırçaları ve özel diş ipleri kullanarak bakım yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Eğer sabit protezlerinizin bakımları düzenli yapmazsanız pek çok ağız problemleri ile karşı karşıya kalırsınız.
  • Hareketli protez dillerinizi de mutlaka yemeklerden sonra çıkartıp, birkaç saat suda bekleterek iyice temizlemeniz gerekmektedir.
  • Aynı zamanda ağız kokusunu önlemek için hareketli protezlerinizi akşam yatmadan önce çıkartıp sabaha kadar sudan bekletin.
  • Sabit protezler her gün fırçalanıp, üzerinizde besin atıkları ile plağın temizlenmesi gerekmektedir.
  • Fırçalama işlemini doğal dişlerde kullandığınız fırçalar ile değil de protezlere özel olarak üretilen yumuşak kıllı fırçaları ve özel ipleri kullanmanız gerekiyor.
  • Diş protezin yapısını bozacak ve e protezlere aşındırma yapan ağız ve diş bakım ürünlerini kullanmaktan uzak durmanız gerekiyor.
  • Hareketli protezlerinizi haftada iki kere protez temizleme tabletlerinde bekletmeniz gerekmektedir.
  • Protez dişlerinizden şikâyetiniz olmasa bile her 6 ayda bir diş doktoruna kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bu durumda ilerde meydana gelecek sorunları önlemek adına etkili olacaktır.

 

Ayrıca diş protezlerinizi günlük olarak temizlemeniz güzel gülüşler açısından da son derece önemlidir. Kaybettiğiniz doğal dişlerinizin görevini yapmaya çalışan, size estetik görünüm ve güzel gülüşler veren protez dişlerinize hassas davranmaya, sert kabuklu yiyecekleri ağızda kırmamaya özen göstermelisiniz.

Protez Bakımları Sorunları  Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz İçin https://klinik43.com’u  ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir