0

Başvurulan Diyet Programları

 

Televizyon aracılığıyla ve gazetelerde sıkça gördüğümüz diyetisyenlerin kilo vermek isteyenler için çok farklı yöntemleri bulunmaktadır. Kilo problemi sadece günümüzde değil gelecekte de büyük bir problem olmaya devam edecektir. Sadece kadın ve erkeklerde değil çocuklarda dahi obezite oranı giderek artmaktadır. Bu kötü gidişata dur demek için uzman kişiler çok farklı ve etkili yolları bulma peşine düşmüşlerdir.

 

Sadece fiziksel bir sorun olarak değil aynı zamanda bir hastalık habercisi olan kilolardan kurtulmak için etkili yöntemler bulunmuştur. Ortaya konmuş olan yöntemler her ne kadar birbirinden farklı olsa dahi herkesin ortak bir fikirde olduğu bir nokta var ki oda düzenli beslenme alışkanlığının belli dönemlerde değil hayat boyu olması gerektiği yönündedir. Sadece belli dönemlerde uygulanan kısa ve etkili şok diyetler sağlıklı değildir. Diyetisyenler tarafından tasvip edilmeyen hızlı ancak geçici kilo kaybına sebep eden bu yöntemler doğru kabul edilmez.

 

Kısa Süreli Şok Diyetler

 

Şok diyetler listesinde olan patates ile kısa sürede kilo vermek mümkündür. Ekonomik olması yönünden çok avantajlı olan patates hemen hemen her evde bulunmaktadır. Çok sevilen ve sıkıca tüketilen patates genellikle kızartma olarak sofralarda yer alıyor. Ancak şok diyetlerden olan patates diyeti de zayıflama fikri olanlar için sadece haşlanarak tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Kalorisi düşük olan patates yanına yağsız yoğurt ile yapılmaktadır. Bilindiği gibi gelip oranı yüksek olan besinler daha çok tercih edilmektedir. Patates de bu besin grubu içinde yer almaktadır. Uzun süre tok tutması sayesinde gereksiz yemek yeme alışkanlığından uzak tutmayı sağlar. Üç günde 5 kg verdiren diyet sabah, öğlen ve akşam birer haşlanmış patates ve her öğünde patatesin yanına beş kaşık yoğurt ile yapılmaktadır. Bunun yanında günlük iki litre su tüketilmelidir. Kalorisi çok düşük olan bu diyet beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Kişinin günlük alması gereken kalori miktarından daha az aldığı için halsizlik, yorgunluk gibi problemler oluşturur. Üç günden sonra verilen kiloların tekrar alınmaması için çok dikkat etmek gerekiyor. Kronik hastalığı olanlar doktor onayı olmadan bu diyeti uygulamamaları gerekir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Diyette Hamsi Nasıl Pişirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir