0

Çağımızın insanları yoğun iş temposu altında hayatlarını sürdürme mücadelesi verirken çeşitli sorunlarla da karşılaşabilmektedirler. Bunların arasında hayatlarının önemli bir kısmını geçirdikleri iş ve çalışma alanlarında ki sorunlar önemli bir yer tutmaktadır. Bu iş ve çalışma alanı dahilinde ki sorunlardan biri de meslek hastalıkları olarak karşımıza sıklıkla çıkmakta olan bir sağlık sorunudur.

 

Meslek hastalıkları, çalışma ortamında ki koşulların kişi üzerinde yarattığı sağlık problemleri olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalığın yasal tanımı da mevcuttur. 5510 sayılı kanunun 14.maddesinde işçilerin meslek hastalığına dair sahip olduğu haklar noktasında ayrıntılı olarak düzenlemeler yapılmış ve bu konuda gerekli hususlar detaylıca belirtilmiş ve meslek hastalıklarının neticesinde sahip olunan yasal haklardan yararlanabilmek adına bu hakların kazanımına dair hastalığa ilişkin gerekli tanımlamalar yasal çerçevede bildirilmiştir.

 

Meslek Hastalığına Neden Olan Faktörler Nelerdir

 

İş yeri çalışma koşullarında mevcut olan çeşitli zararlı maddelerin ve gazların solunumun ve kimyasal maddelerle temas etmenin yarattığı rahatsızlıklar,

– Ortamda ki çevresel kirlilik, toz ve dumana maruz kalma, aşırı sıcak ve aşırı soğukta ki çalışma koşulları gibi fiziksel etmenler,

– Yine çalışma koşullarında temas edilen bakteriyel ortam, hijyen güvensizliği, çeşitli zararlı maddelerin yarattığı biyolojik rahatsızlıklar,

– Aşırı yıpranma ve bunalımlı bir ortamda ki çalışma koşullarının yarattığı psikolojik travmalar başlıca meslek hastalıklarına neden olan etmenler olarak yer almaktadır.

 

Meslek Hastalığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

 

İşe alınan işçilerin ilk safhada giriş muayenelerinin yapılması, öncül hastalıklarının tespiti ve buna yönelik olarak işle ilgili olası sorunları önlemede hayati önem taşımaktadır.

– Yine işçilerin belli sıklıkla periyodik olarak sağlık muayenelerinin yapılması olası hastalık ve rahatsızlıkların erken tespitinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

– Yine daha önce hastalık nedeniyle tedavi altında olan ya da belli bir müddet izinde olan kimselerin işe dönüş muayenelerinin yapılması da kritik önem taşımaktadır.

 

Belirtilen bu önlemlerin yerinde ve zamanında alınması sonrasında önüne geçilmesi imkansız sorunları önleyici tedbirlerdir. Ayrıca işçilerin bu tarz meslek hastalıklarına karşı mağduriyetlerini önlemede çeşitli yaptırım ve sigorta hakları da mevcut bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Liken Hastalığı Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir