0

Liken hastalığı, yaş gözetmeksizin birçok sebepten meydana gelebilecek kronik fakat düşünüldüğü kadar kötü olmayan iyi huylu cilt rahatsızlığıdır. Liken rahatsızlığını birçok insan her ne kadar bulaşıcı olarak bilseler de durum öyle değildir. Vücutta genellikle tırnak üzeri ve ağız içerisinde bulunur. Bazı nedenler bu hastalığı tetikleyebiliyor bunlar ardı ardına gelen ilaçlar, mikroplar, hepatit B ve bu etkenler liken rahatsızlığını aynı zaman da arttırıyor.

 

Liken Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

 

Baş etken elbette strestir ve liken hastalığının bir numaralı tetikçisidir. Hayatı yoğun olarak stresli geçen, ömrünün savaşını veren bireyler maalesef bu rahatsızlığın bir numaralı açıklayıcısı haline gelir. Hepatit B, diyabet, karaciğer hastalıkları neden olanlar arasında yerini alıyor. Liken rahatsızlığının etkenlerinden olanlarından biride ilaç tüketimidir. Antibiyotikler, tansiyon ilaçları ve bu ilaçlara benzer diğer ilaçlara önlem alınması gerekir.

 

Liken Hatalığı Kendini Nasıl Belli Eder?

 

En sık görülen yerleri vücudumuzda ki eklem yerleridir. Kollarda, iç bileklerde ve ayak bölgelerinde meydana gelirler. Balık puluna benzer bir görünümleri olur. Fazlalığına bağlı olarak kaşıntılar artabilir, yuvarlak ve kırmızı rengini alır adeta sivilceyi andırır. Liken rahatsızlığı vücutta en çok tırnak ve kafa derisi bölgelerinde etkisini sürdürür. Kaşıdıkça kızartır tahriş ederek saç dökülmelerinin de önüne geçemezsiniz. Ağızda çıktıklarında Ülser hastalığına da neden olur bu sebeple yemek yemeği engeller. Liken rahatsızlığı kadınlarda bulunduğunda en sık bacak aralarında oluşurlar. Kırmızı parlak sivilceleri andırıp yara görüntüsüne neden olur. Birçok nedene bağlı olup kimyasallar ve cinsel yollarla bulaşırlar.

 

Deride Liken Hastalığı Nasıldır?

 

Söylendiği üzere ayak ve el üzerinde belirirler. Deride başlayan kabarık duran lezyonlar, fazla kaşıntıya neden olur. Vücutta sıkla hareket eden bölgelerde görülür ciddi görüntü bozukluğu da oluştururlar. Lezyonlar, vücutta her yerde görülme durumuna da sahiptir.

 

Ağızda Oluşan Liken Rahatsızlığı

 

Liken hastalığı ağızda görüldüğünde hoş bir görüntü vermez ve genellikle kadınlarda görülür. Vücutta bulunan diğer lekelere göre iyileşme süreci daha fazla zaman alarak sürer. Rahat bırakmayan bu hastalık ağız içerisinde yerini aldığında dil, yanak, diş eti bölgelerini fazlasıyla kaşındırmaya iltihaba sebebiyet verir.

 

Tüm bu durumları dikkate alarak sağlık konusunda ne kadar hassas durmamız gerektiğini anlayıp önlemler almalıyız.

 

Bir önceki yazımız olan Lejyoner Hastalığı Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir