0

Lejyoner hastalığı, legionella adlı bakterinin akciğer enfeksiyonuna neden olduğu bir sağlık problemidir. Tedavi edilmediği halde ölüme sebebiyet verebilen bir hastalıktır. Temas yoluyla bulaşan bir hastalık değildir fakat solunum yoluyla bulaştığı saptanmıştır.

 

Lejyoner hastalığına; akciğer iltihaplanması ve şiddetli bir zatürree denilebilir. Bağışıklığı düşük olan kişiler, yaşlılar ve sigara bağımlıları özellikle risk grubundadır. Erkekler kadınlara oranla daha fazla risk altındadır.

 

Hastalığın etki alanı genellikle akciğer olsa da zaman zaman yaralara neden olabileceği gibi; kalp de dahil olmak üzere diğer organlara etki edebildiği ve enfeksiyonlara sebep olduğu görülmüştür.

 

Lejyoner hastalığına sebep olan legionella bakterisi sulak ortamlarda bulunan bir bakteridir. Göller, nehirler, bataklıklar, dereler, çaylar ve akarsuların normal florasında bulunan bir bakteridir. En yaygın bulaşma şekli ise; klimalardandır. Bunun yanı sıra; spa ve termal havuzlar, havalandırma sistemleri, otel hastanelerin su dağıtma sistemleri de legionella bakterisinin oluşmasına elverişlidir.

 

Hastalığın Belirtileri

 

Lejyoner hastalığının belirtileri genellikle legionella virüsü vücuda girdikten 2 ila 10 gün içerisinde etkilerini göstermeye başlar. En yaygın belirtileri;

 

*Halsizlik

*Kas ağrıları

*Baş ağrısı

*Titreme

*Yüksek ateştir

*Öksürük

*Göğüs ağrısı

*Nefes darlığıdır.

 

Bunların yanı sıra; dalgınlık, huzursuzluk, sıkıntı ve bilinç bulanıklığı görüldüğü de saptanmıştır. Lejyoner hastalığı zamanında teşhis koyulmadığı takdirde şiddetli ağrılara neden olur.

 

Hastalığın Tedavisi

 

Lejyoner hastalığının tedavisi genellikle hastanede, hastaya yatış verilerek ve gözetim altında tutularak yapılır. Tedavide antibiyotik kullanılır ve hastaya oksijen desteği verilir. Tedavi süresi 14 ila 21 gün arasındadır. Penisilin türevi antibiyotikler hastalığın tedavisinde etkili bir yöntem değildir.

 

Hastalık hızlı bir şekilde tedavi edilse de, bazı hastalarda tedavi sonrası sorun oluşturmaya devam ettiği de görülmüştür. Legionella bakterisinden korunmak için uygulanabilecek bir aşı ne yazık ki yoktur.

 

Bu hastalıktan korunmak için dezenfekte edilmiş ortamlarda bulunulmalı ve hastalığa sebep olabilecek su sitemlerinin ve klimaların düzenli bakımları yaptırılmalıdır. Özellikle havuzlarda, bakterilerden korunmak amacıyla klor kullanılmalıdır. Metalik iyonizasyon da etkili korunma yöntemlerinden biridir.

 

Hastanın; durumunun kötüleşmemesi için, sigara ve alkol kullanmaması, hastalığın bulaşmasını engellemek amacıyla kalabalık ortamlardan uzak durması ve bol miktarda sıvı tüketmesi önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Gut Hastalığı Nedeni Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir