0

Gut hastalığı, halk arasında kral hastalığı veya padişah hastalığı olarak bilinmektedir. Eklemlerde oluşan kızarıklık, şişlik ve ağrıyla kendini gösteren bir eklem iltihabı hastalığıdır.

 

Gut Hastalığı Nedir?

 

Daha çok erkeklerde yaygın olarak görülen ve genellikle ayak başparmağından başlayıp daha sonra el, dirsek, diz ve diğer eklem bölgelerine yayılan bir iltihaptır. Et, yoğurt, deniz ürünleri gibi hayvansal gıdaları çok fazla tüketen insanlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Metabolik bir hastalık olan gut hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kolesterol ve obezite ile birlikte ortaya çıkar.

 

Gut Hastalığının Nedeni Nedir?

 

Eklemlerde ağrı ve kızarıklık ile oluşan gut hastalığının nedeni vücutta ki ürik asit seviyesinin yüksekliğidir. Hayvansal besinler ürik asit bakımından oldukça zengin besinlerdir bu tür besinlerle beslenen insanların eklemlerinde ürik asitten dolayı ürat kristalleri birikir ve bu kristaller zamanla gut hastalığına yol açar. Ürik asit miktarının fazla olması sadece gut hastalığına değil diğer birçok sağlık problemine yol açmaktadır.

 

Bazı insanlar fazla hayvansal besinler tüketse bile gut hastası olmazlar çünkü gut hastalığı sadece tüketilen besinlerle ilgili değildir. Vücutta ki biriken fazla ürik asit genellikle böbrekler yardımıyla idrar olarak vücuttan uzaklaştırılır. Ancak böbrek fonksiyonları bozuk olan kişilerde bu ürik asit vücuttan uzaklaştırılamaz ve vücutta ürik asit birikmeye başlar bu durumda zamanla gut hastalığına yol açar.

 

Gut hastalığının sıklıkla gözlemlendiği başka bir durum ise menopoz ve andropoz dönemleridir. Bu dönemlerde kişinin vücudunda ki hormonlar gereksinim duyulandan daha fazla ürik asit üretir ve bu durumda bazı kişilerde gut hastalığına yol açar.

 

Gut Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

 

Gut hastalığından korunmak için besinlerden alınan protein miktarını sınırlamak gerekir yani düzgün ve sağlıklı beslenilmelidir. Ürik asit seviyesinin en fazla olduğu besin kırmızı ettir bu nedenle çok fazla derecede kırmızı et tüketilmemelidir.

 

Fazla kilo problemi olan insanların bu hastalığa yakalanma ihtimalleri yüksektir bu yüzde kilo dengesine önem verilmelidir. Kan şekeri ve tansiyon hastalıkları olan kişilerde gut hastalığına yakalanabilirler bu tip hastalıkları olan kişiler doktor izniyle gerekli kimyasal ilaçlar kullanarak vücuttaki ürik asit seviyesini kontrol altına almalılardır.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir Diş Ağrısına Pratik Çözümler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir