0

Badem yemeyi seviyoruz

 

Badem pek çokları tarafından çok sevilen hatta bazen kontrolsüz tüketilen bir kuruyemiştir. Ancak unutulmamalıdır ki 25 adet bademde yaklaşık 200 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle her diyet ve beslenme programında önerilen bademi dikkatli bir şekilde tüketmek gerekir.

 

Bademin faydası çok

 

Yapılan araştırmalarda;

-yüksek lif oranı

-kötü kolesterolü ( LDL ) düşüren özelliği

– içerdiği tekli doymamış yağ asitleri

-yüksek mineral oranı

-diyabet ve Alzheimer önleyicisi olması

-bağışıklık sistemi destekleyicisi

 

Gibi faydaları ortaya konmuştur. Badem işte bu faydaları sebebi ile zayıflama listelerinin ve sağlıklı beslenme programlarının her zaman baş tacı oldu.

 

Vitamin – mineral dengesi

 

50 gr kadar badem sütü A, D ve E vitaminlerinin günlük ihtiyacının yaklaşık yüzde 10′ luk kısmını karşıladığı gibi laktoz alerjisi olanların rahatlıkla tüketebilecekleri bir gıda olduğu gibi ev ortamında basitçe herkes tarafından hazırlanabilir. Kas ve kemikler için gereken kalsiyumun yüzde 30′ unu karşılayabilir. Badem de potasyum, kalsiyum ve çinko bolca ve dengeli miktarda bulunuyor.

 

 

Denge

 

Her şey de olduğu gibi kuru yemişlerde de tüketilmesi gereken miktar önemli. Vücudumuz için son derece iyi olan bir gıda bile aşırı tüketimde toksik yani zehir olarak zararlı bir hale geliyor. Burada miktarın önemi ortaya daha net çıkmaktadır.

 

 Diyet ve kilo kontrolü

 

Badem içinde yüksek protein ve lif barındırdığı için tok tutar ayrıca çok lezzetlidir. Ancak doktor ya da diyetisyen tavsiyeleri genellikle ara öğünlerde tüketilmesi yönünde oluyor. Elbette tüketimde unutulmaması gereken çok önemli bir konu daha var; çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz olması.

 

 Badem ne kadar yenmelidir

 

En önemli konu; Badem tüketim miktarının önemi ortada ancak burada miktardan ziyade hangi öğünde ve yanında ne yeneceği;

Örneğin bir porsiyon meyve ile beraber yenen bir avuç badem meyvenin de glisemik indeksini düşüreceğinden ve daha tok tutacağından rahatlıkla tüketilebilir. Bir de ara öğün olarak ele alındığında süt veya ayran ile 15 taneyi geçmeyecek şekilde olmalıdır. Ana öğün olarak düşünülecek olursa 50 tane bademi tabi ki tuzsuz ve çiğ olarak bir öğünde rahatlıkla tüketebilir diyet yapan bir kişi

 

Sonuç

 

Besleyici değerleri ve lezzeti ile herkesin sevdiği bademi kontrollü, abartmadan kilo aldıracağını unutmadan haftada iki kez belli miktarları geçmeden tüketilip faydalarından yararlanılabilir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Diyet Doktoru Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir