0

Hamsi Zenginliği

 

Türkiye dört tarafı denizlerle çevrili olan ve dört mevsimin olduğu bir ülkedir. Denizlerle çevrili olan ülke balık çeşidi yönünden oldukça zengindir. Hemen hemen her dönemde farklı balık türlerine sahip olan bir ülkedir. Bu durum balığı, sofraların vazgeçilmez bir öğesi olarak kabul edilmesini sağlar. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesi de balık türlerinden olan hamsidir. Karadeniz’de hamsi sezonunun başlamasıyla bol miktarda bulunan hamsi vücut için gerekli olan minerallere sahiptir. Balık türlerinden olan hamsi omega 3, potasyum, folik asit, fosfor açısından zengin bir balık çeşididir. Bu durum balığı hem çocuklar hem de yetişkinler için vazgeçilmez kılar.

 

Minerallerin Faydaları

 

Zengin mineralleri barındıran hamsi omega 3 yağ asidi sayesinde kalp ve damar hastalıklarını önlemede çok önemlidir. Hamsinin içindeki folik asit B9 vitamini olarak da bilinir. Vücutta depolanma gibi bir durum söz konusu olmadığı için herhangi bir zararı olmamaktadır. Ayrıca hücre yenilenmesine katkıda sağlar. Hamsi de bulunan diğer önemli bir mineral de fosfordur. Fosfor kemik ve diş oluşumunda önemli bir etmendir. Hamside hücrelerin doğru çalışmasını sağlayan potasyum çok önemli bir mineraldir.

 

Diyette Hamsi Tarifi

 

Yaşam şeklin değişmesiyle birlikte yemek yeme şekli de değişmektedir. Düzensiz beslenme şekli ve fast food gıdalar kilo artışına sebep olur. Yaşam kalitesini düşüren bu beslenme alışkanlığı birçok soruna sebep olmaktadır. Kilo artışının önüne geçmek için farklı diyet programları uygulanmaktadır. Zayıflama düşüncesi olanların bu diyet programlarını uygularken aynı zamanda sağlıklı, bol vitaminli ve mineraller açısından zengin olan hamsiyi sofralarından eksik etmemeliler. Uygulanan diyet programlarında bulunan hamsinin en iyi tüketme şekli fırında pişirilmesidir. Fırında pişirilen hamsinin kalori değeri tavada kızartmaya göre daha azdır. Bu yüzden fırında pişirmek daha avantajlı oluyor. Fırında pişirilen hamsiyi sebzelerle daha zengin bir hale getirebiliriz. Hazırlanan hamsileri bir tepsiye dizilip üstüne domates, biber ve soğanla fırına atılır. Yapılan hamsi tavasıyla sadece belli bir öğün atlamış olunmuyor. Aynı zamanda sağlıklı ve uzun bir ömrün de kapıları aralamış oluyor. Hamsi, içinde bulundurduğu zenginlikleri sayesinde birçok hastalığın önüne geçti ispatlanmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Diyete Başlamadan Yanıtlanması Gereken 6 Altın Soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir