0

SAĞLIKLI ZAYIFLAMA VE DİYET

 

Sağlıklı beslenme; büyüme, gelişme, yenilenme ve kaliteli bir yaşam için vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini uygun zamanlarda yeterli ve dengeli bir şekilde almaktır. Diyet insan yaşamının bir parçası haline gelmelidir. Diyet denildiğinde akla sadece zayıflama gelmemeli çünkü diyet bir yaşam tarzıdır.

 

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

 

Vücudun gereksinim duyduğu 50’ye yakın besin öğesi vardır. Sağlık için bu besin öğelerinin (karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral, su) her birinden günlük alınması gereken miktarlar belirlenmiştir. Bu öğelerin eksik ya da fazla alınması durumu dengesiz beslenme olarak adlandırılır.

 

Sağlıklı Beslenme Bir Yaşam Biçimi Olmalı

 

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. İyi bir kahvaltı gün içerisinde daha aktif olmanızı ve diğer öğünlerde daha kontrollü beslenmeyi sağlar.

 

Gün içerisinde birey, ara ve ana öğünler belirlemelidir. Böylece sık ve az beslenerek enerji daha iyi kontrol edilebilir.

 

Gün içerisinde tüketilen besinleri not ederek bir Besin Tüketim Kaydı oluşturulabilir. Bu, bireyin beslenmesine yönelik objektif bir bakış açısı sağlar. Birey nasıl beslendiğini daha net görebilir.

 

Hiçbir besin bireyin gün boyu tok ve enerjik kalmasını sağlayamaz. Aşırı karbonhidrat tüketimi insana anlık enerji sağlar ve fazlası vücutta yağ olarak depolanır. Bu nedenle kaliteli besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Birey kendini gerçekten aç hissetmediğinde yemek yerine daha fazla sıvı tüketmelidir. Sıvı tüketimi metabolizmayı hızlandırır.

 

Doymuş yağ içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Doymamış yağlar yeterli miktarda kullanılmalıdır.

 

Günümüzde yemeklerde en çok kullanılan ayçiçeği yağı yerine zeytinyağı kullanılabilir. Doymuş yağ oranı düşük ve iyi bir protein kaynağı olan balık tüketimine özen gösterilmelidir.

 

Aşırı şekerli ürünleri tüketmekten kaçınılmalıdır.

 

Porsiyon ölçüleri küçültülmeli, sıvı alımına özen gösterilmelidir.

 

Sebze ve meyve tüketimine önem verilmelidir. Vitamin ve mineral kaybını önlemek için sebze ve meyveler kısa sürede ve az suda pişirilmelidir.

 

Günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterilmelidir.

 

Sağlıklı Zayıflama için Diyet ve Spor

 

Sağlıklı zayıflama sürecinde diyet yüzde 70, spor yüzde 30 etkilidir. Diyet ve spor birlikte yapılmalıdır. Sağlıklı bir şekilde beslenmenin yanı sıra günlük kısa süreli yürüyüşler, hafif egzersizler yapılmalıdır. Sadece diyet yaparak kilo verilebilir ancak unutulmamalıdır ki spor yapılmadığı takdirde verilen kilolar yağdan değil kastan gider. Yağların kasa dönüşmesi için spor mutlaka yapılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Diyet Granola Tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir