0

Ülkemizde üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olanlar Diyet Doktoru olabilmektedir. Bu bölümde eğitim alan adaylar gıda kimyası, gıda mikrobiyolojisi, genetik, insan metabolizması ve sindirim gibi konularda eğitimler almaktadırlar. Besin ve beslenmeden kaynaklı insan vücudunda oluşan ve oluşabilecek sağlık sorunlarını araştıran, besinleri sağlık ve hijyen koşullarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan uzman kişiler olarak mezun olurlar.

Göründüğü kadar kolay olmayan bu meslek grubunun sadece gelen danışanları zayıflama amacıyla bir programa alıp, aç bıraktıklarına ilişkin oluşmuş yanlış imajın düzeltilmesi gerekmektedir. Aslına sadece fazla kilolardan kurtulmak için diyetisyene gidilmez. Sağlıklı beslenmenin nasıl olduğunu öğrenmek için de gideriz. Besinlerin insan vücudundaki etkilerini öğrenip, doğru besin gruplarının bir arada tüketilmesini sağlamak ve günümüzün hastalığı olan obezite ile başa çıkma yöntemlerinin için katkı sağlamaktadır.

Spor yaparken nasıl beslenmemizden anne sütünü artırmak için neler yapmamız gerektiğine kadar çocuklarımızın beslenmesine kadar sebze meyve alımlarında nelere dikkat etmemiz gerektiğinden nasıl pişirilmesine kadar kendilerine birçok konuda ihtiyaç duyulmaktadır.

Danışanlarına Beslenme Farkındalığını sağlamak en önemli katkıları arasında olmalıdır. Şunu ye bunu yemeden ziyade neyi neden tüketmeliyiz ya da neden tüketmemeliyiz. Öğün sayısı, yeterli miktarda protein tüketilmesi, şeker ve tuz tüketimi konusunda hassas olunup lif oranı yüksek besinler tercih edilmesi gibi konular da farkındalığın artırılması için doğru diyetisyen bulmak çok önemli.

 

Doğru Diyetisyen de Bulunması Gereken Özellikler

Bireylerin anlatma ve ikna edebilme kabiliyetlerinin yüksek olması gerekmektedir. İnsan odaklı bir meslek olduğu için insanları çok seven, algı ve iletişim becerisi yüksek olanlar, sabırlı, anlayışlı ve empati yeteneği gelişmiş kişilerin başarı ile yapabileceği bir meslek dalıdır. Hepsinden önemlisi mesleğini severek yapmaları ve danışanlarını motive edebilecek kişisel uzmanlığa sahip olmaları gerekmektedir.

 

Mezun Olduktan Sonra Nerede Çalışabilirler?

Aile Sağlığı Merkezlerinden kreşlere kamu kuruluşlarından otellere araştırma geliştirme laboratuvarından kadar birçok alanda çalışma fırsatı bulabilirler. Belli bir süre deneyim kazandıktan sonra isterlerse Diyetisyen Kliniği açabilirler.

 

Diyetisyen Kliniği Nasıl Açılır?

Türkiye Diyetisyenler Derneğine üye olduktan sonra uygun işyerini bulup, belediyeden işyeri açma ruhsatı ve mali kayıt yapıldıktan sonra Kliniğinizde hizmete başlayabilirsiniz. Önce Üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olmak şarttır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Diyet Çorbası Nasıl Oluyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir