0

Yemeklerde Çorbaların yeri

Türk mutfağının vazgeçilmez bir öğesi olan çorbalar yemekten önce ve yemekle birlikte genellikle tüketilmektedir. Sadece Türk mutfağında değil dünya mutfağının da vazgeçilmezi olan bir yemektir. Aslında çorbalar yemekten sonra içilmelidir. Genel ve yanlış olan bir kanı da çorbanın yemeklerden önce içilmesi tavsiye ediliyor. Ancak şu ana kadar yapılan araştırmalarda ana yemekten sonra içilmesinin daha doğru olduğunu kanıtlamış bulunuyor.

Çorbalar yemekten önce yenildiğinde şişkinlik ve kabızlığa sebep olduğu için pek tavsiye edilmez. Bu yüzden kilo vermek isteyenler için kabızlık çok büyük bir problemdir. Çorbaları yemekten sonra içerek hazmı kolaylaştırdığı gibi uzun süre tok tutma özelliğine de sahiptir. Bu yüzden zayıflama ihtiyaç duyan kişilerin sık sık yemekten vazgeçip uzun süre tok tutabilecek yiyecekler tüketmeleri gerekmektedir. Bu yiyeceklerin başında özellikle zengin bir çeşitliğe sahip olan ve her damağa hitap edebilecek tatları bulunan çorbalar önemli yer tutar.

 

Çorba Çeşitleri

Tahıl ve unla hazırlanan çorbalar, et ve tavukla hazırlanan, süt ve yoğurt çorbaları kuru baklagillerle yapılan çorbalar, su ürünleri ile özellikle daha çok balık ile yapılan çorbalar, sebzelerle yapılan çorbalar zengin çorba kültürünün başlıca malzemeleridir.

 

Çorbaların Faydaları

İnsan ihtiyaç duyduğu protein, kalsiyum ve karbonhidrat ihtiyacını çeşitli yiyecekler sağlar. Yeterli miktarda alınan protein kalsiyum ve karbonhidrat kesinlikle kilo alımına sebep olmadığı gibi sağlıklı ve zinde bir hayat için gereklidir. Bu gerekliliği sağlamak için en sağlıklı yiyeceklerden bir tanesi de çorbalardır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan çeşitli sebze çorbaları aynı zamanda insan sağlığı için de çok önemlidir. Süt ve yoğurt çorbalarıyla da kişinin ihtiyaç duyduğu kalsiyum elde edilir. Protein açısından zengin olan et çorbaları sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alır.

 

Çorbalarla Hızlı Kilo Verme

Kısa sürede kilo vermek isteyenler için kış aylarının vazgeçilmez olan yiyeceklerin başında çorbalar gelir. Diyet yapanlara çok kolaylık sağlar. Az yağda pişirilen çorba sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam tüketilir. Ara önlerde şekersiz kahve veya çay tüketilebilir. Bunu bir hafta boyunca uygulandığında yaklaşık beş kilo vermek mümkündür. Akşam öğünlerine tavuk veya balık ızgaralar da zenginleştirilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Diyet Çorbası Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir