0

Ortodonti bir diş hekimliği dalı olup ağız ve diş yapısında oluşan anomalllerin düzeltilmesiyle ilgilenir. Diş teli tedavilerini ortodonti uzmanları yapar. Diş tellerinin takılma amacı çeneyle dişlerin uyum haline getirilmesidir ve ortodonti uzmanları bu konuda oldukça başarılı diş hekimleridir. Diş teli tedavilerine ortodontik tedavi denmekte olup, kişiyi sağlıklı gülüşlere ve sağlıklı bir ağıza kavuşturmayı amaçlamaktadır. Diş telleri sayesinde kişi ağız ve diş sağlığı konusunda kaliteli bir yaşam yaşayacaktır.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş telleri sürekli güç uygulama prensibiyle çalışır ve fazla güç uygulanması dişlere ve diş etlerine zarar vereceğinden dolayı iyi ayarlama yapılması gereklidir. Diş teli tedavisinde kullanılan braketler dişlere yapışır ve diş tellerinin geçeceği aralıklara sahiptir. 24 saat boyunca tedaviye katkı sağlaması amacıyla kullanılırlar. Braketler sayesinde diş telleri görevini yapar ve dişler belirli zaman sonra istenen görünüme kavuşur. Diş teli tedavisinin amacı dişleri kemik içerisinde hareket ettirebilmek için uygulanmaktadır. Dişler kemik içerisinde diş teli tedavisi sayesinde ayda 1 ya da 2 mm hareket etmektedir. Modern ve gelişen teknoloji sayesinde randevu süreleri uzayarak daha kısa seanslarla işlemler gerçekleşmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle kullanılan braketler metal, cam ve seramik olarak çeşitlendirilebilmektedir.

Ne Zaman Diş Teli Tedavisi Yapılmalıdır?

Ortodonti tedavi kontrolleri 7 yaş ve üzeri yaş grupları için mutlaka yapılması gereken muayenelerdir. Bu sayede erken tedavi yöntemleri belirlenerek ilerlemeden çözüm bulunabilmektedir. Genel olarak kontroller erken başlasa da tedavi süreci 10 yaşından önce başlamaz. Bunun nedeni ise büyüme ve gelişme sırasında farklı durumlar meydana gelmesini önleyebilmektir. Yüz bölgesinde gelişme ve büyümenin var olduğu yaş grubu 7 yaş olduğu için bu dönemde erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhisler için mutlaka kontrollerin aksatılmadan yapılması gereklidir.

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli tedavileri uzun süren ve sonuçları geç alınan bir tedavi şeklidir. Diş telleri takıldıktan sonra hasta belirli bir süre ağrı hissedebilir ve bu oldukça normal bir durumdur. Bu gibi durumlar için hasta mutlaka bilgilendirilmelidir. Tedavi süresinde sert ve yapışkan yiyecekler, asitli içecekler tellere zarar vereceği ve oynamasına sebep olacağı için uzak durulması gereken besinlerdir. Bunlar yerine yumuşak ve sulu besinler tercih edilmeli ve uzman hekimin önerilerine harfiyen uyulması oldukça önemlidir. Tellerin zarar görmesi tedavi sürecini gerileteceğinden mutlaka dikkat edilmeli ve özenli davranılmalıdır.

Kaynak ; https://kadinburda.com

Bir önceki yazımız olan Patates Diyeti Nasıl Zayıflatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir