0

Ağız içinde oluşan bazı problemlere bağlı olarak diş kayıpları yaşanmaktadır. İlerleyen teknoloji sayesinde kaybedilen dişler için sabit ya da hareketli protezler üretilmiştir. Halk arasında takma diş olarak bilinir. Protez diş tedavisi hastanın ağız içi durumuna, kullanılan protezin özelliğine ve işlemi yapan hekimin tecrübesine göre değişiklik gösterir. Sabit protez uygulaması genellikle uzun sürerken hareketli protezler çok kısa sürede tamamlanır.

 

Hastanın ağız içi için uygun protez kullanılırsa yemek yeme ve içecek içme durumlarında herhangi bir sorun yaşanmaz. Protezlerin temizliği ve bakımı uzun yıllar kullanım için çok önemlidir. Protez için temin edilen diş fırçası ile her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir. Bakımı yapılan protezler uzun yıllar kullanılabilir.

 

Protez Diş Çeşitleri

 

Sabit protezler ve hareketli protezler olmak üzere iki farklı şekildedir. Diş kaybının söz konusu olduğu durumlarda sabit protezler tercih edilir. Sabit protezler çene kemiği üzerine yerleştirilir. Kemik ile kaynaşması beklenir. Protez ve kemik uyum sağladıktan sonra protez kısım takılır. Cerrahi bir tedavidir. Uzun sürer ve tedavi süreci hasta için çok konforlu değildir. Ancak tedavi süreci tamamlandıktan sonra hareketli proteze oran çok daha fazla kullanışlıdır.

 

Hareketli protezler yaklaşık olarak bir hafta gibi bir sürede yapılabilir. Kesin olarak kaybolmamış ancak dişin belli bir bölümü kaybedilmiş ise tercih edilir. Yemek sonrası çıkartılarak takılabilir. Kullanılacak olan protez çeşidine uzman hekim hastanın ağız sağlığı ve kemik yapısını göz önünde bulundurarak karar verir.

 

Protez Diş Fiyatları

 

Protez diş fiyatları belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Kullanılan protezin çeşidi, protezin markası, tedavinin süreci, tedavinin yapıldığı merkezin konumu, kur farkı ve işlem sırasında uygulanan diğer alternatif tedaviler göz önüne alınır. Yurt dışından ithal edilen protezler kur farkı ile hesaplanır. Bu nedenle farklı fiyat oluşmasında kur farkı da önemlidir. Bu kriterlerde en önemli olanı merkezin konumudur. Aynı marka protezin farklı fiyatlarda uygulandığını görebilirsiniz. Bu nedenle diş protezi tedavisi olacak kişiler mutlaka öncesinde iyi bir merkez araştırması yapmalıdır. Araştırma yapmadan diş protezi yaptırmanızı tavsiye etmiyoruz aksi halde yüksek maliyetler ödeyebilirsiniz.

Kaynak :www.dentbalat.com

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir