0

Diş renginin tonunu açma, temizlenmesi işlemine diş beyazlatma denir. Burada en dikkat edilecek konu işlemin başarılı olabilmesi için uygulamanın diş hekimleri tarafından yapılmasıdır. Dışarıdan kendi arayışımızla bulunan beyazlatıcı çözümler bilinçsiz uygulamaya kalkılırsa sorunun daha da büyümesine sebep olur. Diş üzerinde bulunan çatlaklar, dolgular, boşluklar ve diş eti sorunları bu yanlış uygulamalarla daha da büyüyerek onarması zor sorunlara da yol açabilmektedir. Diş beyazlatma işleminin uzmanlarla yapılması başarılı sonuçları beraberinde getirecektir.

 

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?    

 

Zamanla diş üzerinde meydana gelen lekeli tabakalar, sararmaları, oluşan taşları temizlemeye diş taşı temizleme dişin özüne dönmesi işlemidir. Tonu koyulaşmış dişlerin tonunu açmak, dişleri daha aydınlık daha beyaz tona getirme işlemine de diş beyazlatma işlemi adı verilir.  Diş beyazlatma işlemi belli kimyasallarla yapılmaktadır bu kimyasallar dişlere sürülmeden yapılan işlem ne olursa olsun olumlu sonuç vermeyecektir. Dişlerin lazere girmesi, ışın uygulanması bile bu kimyasallar olmazsa başarı sağlamayacaktır. Dişin üzerine uygulanan bu kimyasallar belli içeriğe sahip olmaktadır.

 

İçeriği düşük hacimde olan formülleri evde kendi uygulayabilmesi için hastaya da verilmektedir. Çünkü kontrolsüz kullanılması veya uzun süre diş tabakasının üzerinde kalması yeteri kadar temizlenememesi bile dişlere zarar vermeyecektir. Burada amaç muayenede yapılan işlemin uzun süreli olması için daha sonra da desteklenmesidir. Muayene de yapılan en fazla 45 dakikalık beyazlatma işlemi sonrasında hafif ağrı, sızı ve hassasiyet hisseden kişiler gözlemlenebiliyor. Sağlıklı dişetlerine sahip hastalarda bu oran çok daha düşüktür.

 

Diş Beyazlatma Uygulaması Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

 

Uygulamadan sonra doktorların önerdiği formüller ve temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Önerilen sıklıkta temizlenmesi gerekmektedir. Uygulama sonrasında  4-5 haftalık süreçte hastanın koyu tonlardaki yiyecek ve içeceklerden uzak durulması istenmektedir. Sigara kullanımının da azaltması tavsiye edilir.

İstenilen tedavi uygulanır ve sonrasındaki bakım iyi yapılırsa birkaç sene beyazlatma işlemine ihtiyaç duymayan hastalara sıkça rastlanmaktadır.

 

Detaylı Bilgiler web sitemizde mevcuttur. Ulaşmak isteyenler için : https://dentalsaglik.org sitesine girmeleri yeterli olucaktır.

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir