0

Dişlerde meydana gelen problemler son derece şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Diş ağrısı o kadar şiddetli olabilir ki dayanılmaz bir duruma gelebilir. Özellikle gece vakti oluşan diş rahatsızlıklarını diş hekimine gösteremediğimiz için doğal yöntemler ile kendi kendimize çözmek gerekmektedir. En azından ağrıyı hafifletip geceyi rahat geçirebilmek için. Çünkü birçok diş ağrısı o kadar şiddetlidir ki ağrının beyninizin içine vurduğunu bile hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda uyumak imkânsıza yakın bir olaydır.

Dişin tedavisi elbette sadece bir diş hekimi tarafından yapılır. Hiçbir şekilde bireyin kendi kendine doğal yöntemlerle yapabileceği bir tedavi şekli yoktur. Tek yapılabilecek olan diş ağrısını azaltmaktır. Bu yazımda sizlere bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım ama öncesinde diş ağrılarının sebeplerini belirtmek istiyorum.

Diş ağrısının sebepleri arasında en başı dişte oluşan çürükler almaktadır. Diş çürüklerinin dışında ise diş minesinin aşınması, diş eti iltihaplanması gibi diş eti hastalıkları ve dişte oluşabilecek aşınma, kırılma gibi sebepler yer almaktadır. Başta belirttiğim gibi diş ağrıları dayanılması zor ağrılardan biridir. Bu durum bilinmesine, diş ağrılarının dayanılmaz acılarına maruz kalınmasına rağmen özellikle ülkemizde diş ve ağız sağlığımıza dikkat etmemekle birlikte tedavi gerektiren durumları da ihmal etmekteyiz. En son dayanılmaz bir hal alınca gidilen diş hekiminde de geç kalındığı için ya diş kurtarılamıyor ya da tedavisi çok uzun sürmek zorunda kalıyor.

Diş ağrısına kesin çözümü diş hekiminden başkası çözüm bulamaz. Ama diş ağrılarını azaltıcı, geçiştirici pratik çözümler elbette vardır. İşte o pratik çözümler:

  • 1 bardak içerisine bir çay bardağı tuz ilave edip iyice karıştırılıp elde edilen tuzlu suyun ağızda gargara yapılması,
  • Pamuğu ıslatıp, tuza batırıp sonrasında ağrıyan dişe ya da diş etine bastırılması,
  • Karanfil yağının ya da kekik yağının ağrıyan yerin üzerine basılması. Dişte boşluk veya oyuk var ise bu bölüme tampon yapılması,
  • Yarım litre sirkeye bir yemek kaşığı kekik ve kimyon atılıp karıştırıldıktan sonra gargara yapılması ya da 1 litre suyun içine 3 yemek kaşığı kişkiş atıp kaynatarak bu karışımların gargara yapılması diş ağrılarına pratik ve bir o kadar da geçici çözümlerdir.

Bir önceki yazımız olan Depresyon Nedir? Hayatı Iskalamamak İçin Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir