0

Age Hastalığı Nedenleri

 

Age hastalığı, akut gastroenterit denilen mide ve bağırsaklarda meydana gelen bir sağlık problemidir. Halk arasındaki ismi ishaldir. Hastalığa sebebiyet veren genellikle bir bakteri veya virüstür. Akut ishal genellikle çocuklarda görülür ve 14 günden kısa sürer.

 

Hastalığın Nedenleri

 

Akut gastroenterit hastalığına neden olan virüsler rotavirus, enterik adenovirus, kalisivirus ve astroviruslardır. Genellikle bu virüslerin bulaşmış olduğu yiyeceklerin yenmesi ya da mikropla temas etmiş olan ellerin temizlenmeden ağza sürülmesi hastalığa neden olur.

 

Akut ishal genellikle kış aylarında ve çoğunlukla çocuklarda görülür. Başlıca etkeni rota virüsüdür. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, dünyadaki tüm 5-6 yaş çocuklarda mutlaka akut ishalin meydana geldiği saptanmıştır.

 

Akut gastroenterit bulaşıcı bir hastalıktır ve hastaya doğrudan temas halinde bulaşır. Dolaylı olarak ise, hastanın kullandığı tuvalet kullanıldığında ya da hastanın dokunduğu yere dokunulduğunda da bulaşır. Ayrıca solunum yoluyla bulaştığı da söylenebilir.

 

Hastalığın Belirtileri

 

Genellikle akut gastroenterit hastalığının neden olduğu ishalde kan görülmez. Fakat bazı bakteriler kanlı ishale sebebiyet verirken bazıları ise yalnızca normal ve kansız ishale sebebiyet verir. Enfeksiyonun geliştiği yer kalın bağırsak olabileceği gibi ince bağırsak da olabilir. Fakat fark olarak, hastalık eğer ince bağırsakta geliştiyse daha sıvı ve daha bol miktarda ishale sebebiyet verir. Bunun yanı sıra; karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, halsizlik, ağız ve dudak kuruluğu, baş ağrısı, idrar miktarında azalma veya hiç idrara çıkamama gibi yaygın belirtileri de mevcuttur.

 

Hastalığın Tedavisi

 

Akut gastroenteritin genellikle kendiliğinden geçer. Uygulanabilecek tedavi yalnızca destek amaçlı olabilir. Yapılabilecek en önemli şey; hastalık esnasında çok sıvı kaybı olacağından, hastaya bol miktarda sıvı takviyesi yapmaktır. Eğer hasta anne sütü ile beslenen bir bebek ise daha sık emzirilerek sıvı kaybından doğabilecek problemlere engel olunmalıdır. Ayrıca, hastada ateş olması da muhtemeldir. Bu durumda yapılması gereken; hastanın yaş grubuna göre ateş düşürücü şurup veya hap vermektir. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanabilir, ishal ve bulantı önleyici ilaçlar kullandırılabilir.

 

Bu tarz hastalıklara sebebiyet verecek mikropları önlemek için yapılabilecek en önemli şey sık sık el yıkamaktır. Yiyecekler, yemeden önce mutlaka iyice yıkanmalı. Hayvansal gıdalar iyi pişirilmelidir.

 


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir