0

Candida Diyeti Nasıl Yapılır

 

Candida diyetine başlamadan önce Candida mayasını ve toksik yan ürünleri atmak amacıyla 3-7 gün süren detokslar uygulanması önerilir.Bu sayede sindirim sistemindeki yük de azaltılmış olur. Bu detoks süreci isteğe bağlıdır. Daha sonra Candida diyeti uygulanabilir.

 

Candida diyetine uygun beslenme düzenine geçiş bir gün gibi kısa bir sürede gerçekleşmeyebilir. Diyetten faydalı bir sonuç alınabilmesi için Candida diyetine uygun bir beslenme takvimine yavaş bir şekilde geçilmesi ve tüm adımlara uyulması gerekir. Candida diyeti zayıflama için oldukça önemlidir.

 

Candida diyeti uygulanırken sindirim sorunları çok yaşanabilmektedir. Diyet esnasında sıkıntıların yaşanmaması için sindirim sisteminin de düzgün bir şekilde çalışması gereklidir. Bu yüzden öğünlere probiyotik takviyesi eklenebilir.

 

Candida diyetinden düzgün bir sonuç elde beslenme tarzının devam ettirilmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden uygulanan diyetten sıkılmamak ve sürekliliğini sağlamak için tüketilen besin çeşitlerinde değişiklikler ve farklılıklar yapılabilir.

 

Candida diyeti uygulanırken tüketiminden uzak durulması gereken besinler vardır. Özellikle şeker tüketiminden uzak durulması gerekir. Candida diyetini detaylı bir şekilde 3 adımda incelenebilir.

 

Diyette 1. Adım: Bu adımda Candida mayalarının oluşumuna katkı sağlayan besinlerin diyetten çıkarılması amaçlanır. İlk olarak şeker, alkol, maya ve beyaz un tüketimi yasaklanır. Ek olarak işlenmiş gıdaların tüketimine sınırlama getirilir. Meyve tüketimine de sınırlama getirilir. Bu evrede diyetin büyük çoğunluğu sebze ve proteinli besin tüketiminden oluşur. Fazla nişasta içeren patates, bezelye ve havuç tercih edilmemelidir.

 

Diyette 2. Adım: Bu adımda vücutta sorun oluşturabilecek gıdaların tüketiminin beslenme takviminden çıkartılmasından sonraki süreçtir. Probiyotik kaynağı kefir, yoğurt gibi besinler, lahana turşusu, elma sirkesi gibi fermente ürünler, yeşil sebzeler, hindistan cevizi yağı, keten tohumu, tarçın, şekersiz süt, zeytinyağı , yer fıstığı ve sarımsak beslenme takvimine eklenir. Bu şekildeki beslenme türüne diyet başlamadan önce görülen semptomlar geçene kadar devam edilebilir.

 

Diyette 3. Adım: Son adım olan bu süreçte daha önce tüketimine izin verilmeyen besinler yeniden besin takvimine eklenebilir. Fakat bu besinlerin tüketimi tekrardan Candida da artışa sebep olacağından bu besinler yavaş yavaş besin takvimine eklenmelilerdir. Bu süreçte meyvelerde yavaş yavaş tüketilmeye başlanılabilir.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir