0

Bebeklerin ilk çıkan dişleri yerine yenileri gelecek olsa da önemlidir. İlk çıkan dişler çürüklere karşı önemli derecede hassastırlar. Bebeklerde olan diş çürüklerine “ Biberon Çürüğü” veya  “Erken Çocukluk Çürüğü” denir. Biberon Çürüğü bebeklerin dişlerinde uzun süre şekerli gıdaların kalması sonucu oluşur. Biberon diş çürüğü şeker içeren sıvıların şekerlerimin bebeğin dişlerine uzun süre tutulması ile oluşur.

 

Ağızda bulunan bakteriler diş üzerindeki şekerlere tutunarak birlikte dişlere saldıran asitleri oluşturur. Biberon çürüğü biberon kaynaklı değil, biberonun içindeki şekerli sıvı sebebiyle  bu isimle anılır. Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı  doktoru Dr. Süleyman Kabal biberon çürüklerinin nedenlerini sıralamaya devam ediyor.

 

Biberon Çürüklerinin  Nedenleri  Nelerdir? 

 

Biberon çürüklerinin nedenlerinden kabaca bahsetmek gerekirse bebeklerin biberon ile gece yatmadan önce içtikleri sütün içindeki şekerin dişleri yapışmasıyla oluşur. Dişlerde biriken şeker içeride uzun süre kalarak diş çürümelerine sebep olur. Bu sebeple gece yatmadan önce bebekler süt tüketimi yapacak ise veya ballı süt gibi şeker oranı yüksek derecede sıvıların alınması gerekiyorsa, ağızlarının su ile çalkalanması gerekir.

 

Ya da bebeğin beslendikten sonra bol su içimesi sağlanır.  Biberon Çürüklerinin bir başka nedeni de bebeklere verilen yalancı emziktir. Bebeklere  uyumalarıiçin   verilen  bal, reçel veya pekmez gibi şeker oranı yüksek besinlere batırılan emzikler sebebiyle aynı  etki oluşarak bakterilerin diş minesi ne zarar vermesi ne ortam sağlanmış olur.

 

Biberon Çürükleri Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?  

 

Bebeklerin ağız temizliği önemlidir. Hassas vücutları ve gelişim sürecindeki  bağışıklık oranının  düşük olmasından dolayı  biberon çürüklerinin bebeğe vereceği zarar önlenmelidir. Bebeğin ağzında emzik ile uyumasına izin verilmemelidir. Eğer gece bebek beslenmek zorunda ise beslenmesi bittikten sonra ağzını suyla çalkalanması veya bolca su tüketmesi sağlanır. Belirli bir yaş öncesinde diş fırçası ve diş macunu kullanınmadığından bebeğin ağız temizliği temiz gazlı bez ya da anne parmağına geçirilen yumuşak başlı temizleyiciler ile bebeğin diş etleritemizlenmelidir.

 

Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı doktoru Dr. Kabal sağlıklı dişler için bebeklerin beslenme türlerinden de bahsediyor. Bebeklerin ek gıdaya geçişlerinde karbon hidrat ağırlıklı bir beslenme yerine sebze meyve ağırlıklı özellikle lif içeren besinler tercih edilmelidir. Ayrıca bebeklere bir yaşından itibaren düzenli olarak diş hekimine kontrole götürmek de gerekir.

 

Biberon Çürükleri Tedavisi         

           

Biberon çürüklerinin tedavisinde doğru adımları izlemek gerekir. Biberon çürüklerinin belirtilerinin olması ile  hemen uzman bir hekime gösterilerek tanı konması sağlanır. Kütahya Ağız Diş Sağlığı doktoru Dr. Süleyman Kabal biberon çürükleri tedavisinde uygulanacak  yöntemlerine dikkat çekiyor.  Beslenme sonrası ağız ve diş bakımı temizliği ve şekerli içeceklerin yasaklanması, biberon ile beslenmenin kesilmesi gibi uygulamalar tedavi süresince yapılabilecek uygulamalardandır.  Gerekirse hekim tarafından flor uygulaması yapılabilir.

 

Eğer hekim gerekli görürse çürümüş olan dişin bebeğe zarar vermemesi için çekilmesi de bir çözüm yöntemidir. Erken tanı bir biberon çürüklerinin tedavisi için önemlidir. Eğer bebeklerde kahverengi diş lekeleri başlamışsa, bu lekeler takip edilerek yoğunluğunun artması durumunda bir doktora gösterilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Patates Diyeti Nasıl Zayıflatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir