0

 

Astım Nedir Belirtileri Nelerdir

Zaman zaman gelen nefes darlığı nöbetleri; akciğer dokusunun derinlerindeki ufak hava yollarının geçici olarak kapanmasından ileri gelir.

Genellikle çocuklarda ve gençlerde olur, bazen ilk nöbet 40 yaşından sonra da gelebilir. Boğaz ve göğüste sıkışma, boğulma hissi zor ve hırıltılı teneffüs, çoğunlukla nefes vermede zorluk görülür.

Öksürük nöbetleri halinde gelir. Balgam önce koyu ve yapışkandır., sonra sulanır ve kolay çıkar. Sıkışma gevşer iyileşme esnasında bitkinlik yerleşir.

Nöbetler en çok gece ve sabah erken saatte gelir ve bir kaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Bazen günlerce sürdüğü de olur. 24 saate birçok nöbet gelebildiği gibi aylarca hiç bir nöbet görülmeyebilir.

Hırıltılı teneffüs devamlı olabilir. Ayrıca bronşitin beraberce bulunuşu nadir değildir.

Ufak bronş boruları aniden şişer ve içlerindeki otomatik kaslar kasılır. Ayrıca bronşlarda sümük ifrazı artar. Nefes verme genellikle akciğer ve göğsün eski şeklini almasına bağlı bir olaydır. Bu hastalıkta zorlaşır ve uzar. Hırıltının sebebi havanın daralara borulardan geçerken çıkardığı ıslığa benzeyen sestir.

Esas sebebi bünyedir. Bazılarında baş ağrısı veya karın ağrısı bazılarında ise astım olur başlıca sebepler;

  • Genetik olabilir. Astımlıların akrabalarında astım, saman nezlesi, ürtiker veya verem sıktır.
  • Evdeki tozlara, insan ve ya hayvan kılına, yumurtaya, süt, aspirin, küf ve çiçek tozlarına karşı olabilir.
  • Astımlı hastaların çoğu gençliklerinde egzama, saman nezlesi veya ürtiker geçirmiştir. Bunların hepsi alerjiktir hastalıklardır.
  • Tedavi ve önlenmesi; Deri testleri ile hangi maddelere karşı alerji duyulduğu tesbit edilir. Ve bunların iğne ile verilmesi hassasiyeti azaltır. Kriz halinde ise tablet şeklinde veya teneffüs yoluyla alnına ilaçlar fayda verir. Ağrı ve devamlı krizlerde doktorun yapacağı bir iğne krize son verir.
  • Teneffüs egzersizleri, sigarayı bırakmak, kilo almamaya çalışmak, morali yüksek tutmakla işe başlayabilirsiniz.
  • Bronşlarınıza zarar veren şeyleri kendi tecrübelerinize dayanarak tespit edip bulun ve onlardan kaçının. Bu şahsa göre değişir; bazılarına deniz havası yaramaz bazılarına çok iyi gelir. Yine aynı şekilde Orman havası kötü gelirse diğerine çok iyi gelebilir.
  • Ev tozuna, hayvanlara karşı hassasiyet varsa özel tedbirler almak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir