0

Anoreksiya Nedir?

 

Anoreksiya Nervoza, yeme bozuklukları sebebiyle ortaya çıkan, psikolojik, önüne geçilmediği takdirde hayatı riskler taşıyan, ani kilo kaybına neden olan bir hastalıktır.

 

Anoreksiyaya Neler Sebep Olur?

 

Mükemmeliyetçi bir görüş, kişilik özellikleri, ergenlik dönemi, sürekli göz önünde olmanızı gerektiren (mankenlik vb.) iş hayatı, yeme bozuklukları, kilo takıntısı, özentilik (zayıflara özenmek), kendini beğenmeme, ya da obsesyon hastalığı varsa, onun bir getirisi olarak kiloyu takıntı haline getirip zayıf olduğu halde daha da zayıflama arzusu anoreksiya hastalığının başrolleri arasındadır. Genetik faktörlerin çok etkisi olmadığı bilinse de ailede daha önce geçirilmiş anoreksiya öyküsünün olması da bu sağlık sorununa yatkınlık sağlayabilir. Özellikle kız çocuklarında ve kadınlarda görülen bu hastalık, ergenlik dönemlerinde ani kilo alıp verme durumları da baş gösterdiğinde, kişinin diğerlerine benzeme, onlardan daha iyi görünme içgüdüsünü tetikleyip, ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bireyin özgüveninin yerinde olmaması, etrafındaki insanların dikkatini çekmek istemesi, ilgi açlığı, sevilmediğini düşünmesi de anoreksiya nervozaya sebep olacak faktörlerden biridir.

 

Anoreksiyanın Belirtileri Nelerdir?

 

İlk göze çarpan her zaman kısa zamanda aşırı kilo kaybı olacaktır. Bunun ardından halsizlik, baş dönmesi ve bayılma, sürekli yorgunluk, tansiyon düşmesi, kansızlık, düzensiz kalp ritmi, ciltte solukluk ve kuruluk, saçlarda ve tırnaklarda zayıflık, kırılmalar, tırnaklarda siyanoz (mavimsi bir renk alma) da takip eden belirtileri arasındadır. Kişinin içine kapanması, depresyona girmesi, kimseyle konuşmak istememesi, genel olarak gergin sinirli bir tavırda olması da Anoreksiyanın belirtilerinden bazılarıdır. İlk zamanlar uyku düzensizliği ve ardından halsizliğe de bağlı olarak sürekli uyuma isteği görülebilir. Peşinden böbrek hastalıkları, mideye gıda girmediği için kabızlık, kemik erimesi görülür. Vücut kilo vermeye başladığında ilk olarak karbonhidratları, sonra yağları ve en sonda proteinleri yakar. Proteinleri yakmaya başlarsa, geri dönüşü imkansız, kişide ciddi hayati riskler oluşturacak sonuçlar doğurabilir. Hatta ölümle sonuçlanabilir.

 

Anoreksiya Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

 

Anoreksiya Nervoza fark edildiği an öncelikle bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Psikolog yardımı ile kişinin tedaviyi kabul etmesi sağlanmalı, ardından tıbbı tedavi (depresyon durumu için gerekli antidepresanlar) aileyle uyum içerisinde ilerletilmelidir. Eğer ilerlemiş evresinde fark edilip metabolism rahatsızlıklar da görülmeye başlanmışsa mutlaka hastaneye yatarak tedavi olması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Anemiyi Önlemek Mümkün Mü Alınması Gereken Önlemler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir