0

Anemiyi Önlemek Mümkün Mü Alınması Gereken Önlemler

Günümüzde eritrosit veya hemoglobin üretimini etkileyen genetik kusurlar yüzünden anemiyi önlemek için yol yoktur.

Bununla birlikte, aneminin en sık görülen formu olan demir eksikliğini önlemeye yardım için önlem alabilirsiniz. Bu önerilerden herhangi birini izlemeden önce, çocuğunuzun doktoru ile onlar üzerinde konuşmak için emin olun:

İnek sütü tüketimi

Yaşamın ilk 6 ayı esnasında, bebekler genellikle doğum öncesi vücutlarında biriktirdikleri demir depoları sayesinde demir eksikliği gelişmesine karşı korunur. Ama 6 aydan sonra, bebekler büyümeye devam ettiğinde genellikle yalnızca anne sütünden veya normal inek sütünden (kuvvetlendirilmiş bebek mamasından daha az demir içerir) yeterli demir alamaz. Düzenli inek sütü bazı bebeklerin bağırsaklarından demir kaybetmesine neden olabilir ve çok içme daha iyi demir kaynağı olan diğer gıdalar yeme bir bebek daha az ilgi yapabilir. Bu nedenlerden dolayı düzenli inek sütü ve demirce zengin beslenme 1 yaşına ulaşana kadar çocuklar için tavsiye edilmez. Buna ek olarak, çocuğunuz her gün fazla 24-32 gramdan (709-946 ml) süt içmemelidir. Eğer yemesi için çocuğunuza demirce zengin besinler alamıyorsanız, demir takviyesinin başka yöntemlerle verilmesi konusunda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Demirce güçlendirilmiş tahıl ve mama

Bu ürünler bebeğinizin özellikle anne sütü ya da mamadan katı gıdalara geçiş sürecinde, yeterli demir almasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Dengeli beslenme

Çocuklarınıza düzenli olarak demir içeren besinler yedirin. İyi seçimler demirce zenginleştirilmiş tahıllar ve tahıllar, kırmızı et, yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler, sarı sebze ve meyveler, patates kabuğu, domates, pekmez ve kuru üzüm içerir. Çocuğunuz vejetaryen ise, yeterli demir kaynakları sağlamak için ekstra bir çabaya ihtiyacınız olacak, çünkü et, tavuk ve balıkta bulunan demir bitki esaslı ve demir-güçlendirilmiş besinlerde bulunan demirden daha kolay emilir. Ayrıca, belirli gıda birleşimlerinin demir emilimini inhibe edebildiğini veya desteklediğini unutmayın. Örneğin, bir yemekle birlikte çay veya kahve (buzlu çay dahil) içme önemli ölçüde emilen demir miktarını düşürebilir. Diğer taraftan, C vitamini vücudun demiri emmesine yardımcı olur.

Eğer anemi hakkında herhangi bir sorunuz varsa veya çocuğunuzun bu duruma sahip olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka başvurun.


Like it? Share with your friends!

0

Site yer alan bilgileri kendi üzerinizde uygulamak tamamen kullanıcı sorumluluğunda olup, herhangi bir olumsuz durumda sitemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir